Mik azok az adaptogén gyógynövények?
Az adaptogén gyógynövények növelik az érzelmi, kémiai és fizikai traumákkal szembeni ellenállást, tehát segítenek csökkenteni a stressz káros hatásait, úgy, mint a szorongást, gyengeséget, mentális kimerültséget és fáradtságot.
Ezen kívül támogatják a szervezet metabolikus funkcióinak normál működését, segítik a szervezetben zajló folyamatok egyensúlyi állapotának elérését (Winston).
Mikor ajánljuk?
Amennyiben gyógynövényekkel szeretné elősegíteni szervezete homeosztázisának fenntartását.
Ha gyógynövényeket is szeretne használni a stressz, a kimerültség és a fáradtság csökkentésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett egészségtámogató céllal.
A komplexben lévő gyógynövények
A legjobb szellemi és fizikai stresszel szembeni ellenállóképességet támogató és energizáló gyógynövényeket válogattuk össze a komplexbe, amelyek több tucat hatóanyaga egyszerre fejti ki előnyös élettani hatását.
Szibériai ginszeng
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a szibériai ginszeng adaptogén hatása a hipotalamusz- hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyen keresztül hat, ami csökkenti vagy normalizálja a nitrogén-monoxid (NO) és a kortizol szintjét (Wilson). A HPA tengely modulációja az immunitással, hormonokkal és stresszel kapcsolatos egyensúlyhiányokat is módosíthatja. A legtöbb adaptogén szorongásoldó és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik (Provino).
Egy kínai szabadidős sportolókkal végzett vizsgálatban egy 400 mg-os speciális porított szibériai ginszeg gyökér kapszula napi kétszeri, 8 héten át tartó fogyasztása 23%-kal növelte a kerékpározási állóképességet és 12%-kal a maximális oxigénfogyasztást a placebóhoz képest (Kuo).
Egy középkorú embereken végzett klinikai vizsgálatban a szibériai ginszeng napi kétszeri fogyasztása 325 mg-os adagban javította a szelektív memóriát a placebóval összehasonlítva (Winther). Egy másik, egészséges felnőtteken végzett japán vizsgálatban a szibériai ginszenget nagy mennyiségben tartalmazó kombinációs készítmény 12 héten keresztül történő fogyasztása memóriateszten javította az alakzatok felidézését a placebóval összehasonlítva (Tohda).
Egy idős önkénteseken végzett olaszországi klinikai vizsgálatban a napi 300 mg szibériai ginszeng bevétele 4 héten keresztül javította a szociális együttműködést és a mentális jólétet a placebóval összehasonlítva (Cicero és mtsai.).
Egy egészséges, 20-68 éves, huzamosabb ideig stresszes nőkön végzett jereváni vizsgálatban a szibériai ginszeng más gyógynövényekkel kombinálva javította a figyelmet, illetve a kognitív sebességet és pontosságot a placebóval összehasonlítva (Aslanyan és mtsai.).
Előzetes vizsgálatban a szibériai ginszeng gátolta a természetes ölősejtek aktivitásának csökkenését és a kortikoszteroidok szintjének emelkedését (Yoshiyuki és mtsa.). Kimutatták, hogy a szibériai ginszengben megtalálható eleutherozidok csökkentik a fizikai és szellemi fáradtságot (Hunag és mtsai.).
Laboratóriumi körülmények között a szibériai ginszeng gátolta az RNS-vírusok, a humán rhinovírus (HRV), a légúti syncytial vírus (RSV) és az influenza A vírus produktív replikációját (Glatthaar-Saalmuller és mtsai.).
Ashwagandha gyökér
Az ashwagandhát a hagyományos keleti gyógyászatban adaptogén gyógynövényként tartják számon, azaz olyan gyógynövényként, amely segíthet a szervezetnek a fiziológiai és pszichológiai stresszel szembeni ellenállásban (Singh).
A szakirodalomban számos olyan kutatás és összefoglaló tanulmány jelent már meg, amelyek ígéretes eredményekkel számoltak be az ashwagandha szorongást csökkentő hatásáról (Pratte). Generalizált szorongásban küzdő betegek esetén kiegészítő kezelésként alkalmaztak egy ashwagandha készítményt. Az eredmény meglehetősen pozitív volt, ugyanis 6 héten keresztül történő fogyasztás után a betegek 72%-ánál csökkentek a szorongásos tünetek (Fuladi). Egy összefoglaló tanulmányban megjelent kutatásban krónikus stressz szindrómában szenvedő betegeknél 30-44%-kal csökkentett a betegek stressz szintje és 22-28%-kal a kortizol (stresszhormon) szintje a placebocsoporthoz képest egy ashwagandha-kivonat fogyasztása után (Akhgarjand). Egy másik vizsgálatban ashwagandhával végzett 90 napos kezelés javította a résztvevők memóriáját és koncentrációját, a pszichológiai jólétet és az alvás minőségét, valamint csökkentette a stressz-szintet amellett, hogy fogyasztása biztonságosnak és jól tolerálhatónak bizonyult (Gopukumar).
A krónikus stressz hatására számos egyéb egészségügyi probléma is kialakulhat. Ilyen például az elhízás is. Egyes vizsgálatok szerint az ashwagandha segíthet a stressz csökkentésén keresztül az egészséges testsúly elérésében is (Choudhary).
Az ashwagandha ígéretesnek bizonyult azok körében is, akiknek problémáik vannak a nyugodt alvással (Cheah). A Sleep Medicine folyóiratban megjelent kutatás szerint egy ashwagandha-kivonat napi 120 mg-os adagolás mellett, 6 héten keresztül történő fogyasztása után a részvevők 72%-a tapasztalt jelentős javulást alvásminőségükben (Deshpande).
Gyömbér
A gyömbér növelheti a dopamin, a szerotonin és az acetilkolin szintjét az agykéregben és a hippokampuszban, ami javíthatja a kognitív funkciókat (Yousefi).
A migrénes fejfájás egyre gyakoribb a társadalomban a stresszes életmód miatt. A gyömbér fájdalomcsillapító hatása görcsös fejfájás esetén is érvényesül. Iráni kutatók 100 főt magában foglaló klinikai tanulmányban vizsgálták a gyömbér és a szumatriptán gyógyszer akut migrénre való hatását. Mérték a fejfájás időtartamát, a fejfájástól a gyógyszerbevételig eltelt időt, és feljegyezték a betegek önértékelését 5 különböző migrénes rohamról. 250 mg gyömbér fájdalomcsillapító hatása összevethető volt a 50 mg gyógyszeres kezelés hatásával. A gyömbér mellett szól az a tény is, hogy kisebb eséllyel okoz mellékhatásokat (Maghbooli).
Egy klinikai vizsgálatban a napi 500 mg gyömbérkivonat 6 héten keresztül történő bevétele ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint a napi 10 mg loratadin (antiallergiás gyógyszer) az allergiás orrnyálkahártya-gyulladás csökkentésében (Yamprasert).
Hibiszkuszvirág-csészelevél
Indiai kutatók 120 tanulmányt elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy vashiányos vérszegénység esetén ajánlott a hibiszkusz (rozella) rendszeres fogyasztása. A hibiszkusz alacsony pH-értéke és magas C-vitamin tartalma jelentősen segíti a szervezetben a vas felszívódását (Riaz).
Marokkói kutatók harminc B12-vitamin-hiányos betegen vizsgálva megfigyelték, hogy a hibiszkusz növeli a szájon át szedett B12-vitamin biohasznosulását. Ennek oka feltehetően az, hogy a hibiszkusz növeli a bélhámon keresztül a B12-vitamin (hidroxikobalamin formájának) felszívódását (Souirti).
Tajvani és angol kutatók szerint a hibiszkusz gyulladáscsökkentő hatása szerepet játszik a láz és a fájdalom csökkentésében, mivel csökkenti a gyulladásos folyamatokban szerepet játszó citokin molekulák szintjét, valamint a gyulladásos folyamatokban részt vevő ciklooxigenáz enzimet is gátolja (Chou, Da-Costa-Rocha).
Német, angol, iráni, indiai és kínai kutatások is bizonyítják, hogy a hibiszkusz (rozella) antioxidáns hatóanyagai (pl. antocianinok) felelősek az erek, valamint a vese és a máj védelméért (Frank, Da-Costa-Rocha, Hadi, Lee, Riaz).
Igazi édesgyökér
Az igazi édesgyökér gyulladáscsökkentő hatású. Hatóanyagai gátolják gyulladásserkentő anyagok (citokinek prosztaglandinok) keletkezését (Kim). A gyulladáscsökkentő hatásáért részben erős antioxidáns hatása is felelős. Több hatóanyagáról (neolignán lipidészterek, flavonoidok) külön-külön is igazolták antioxidáns hatását (Chin).
Az igazi édesgyökér édes ízét adó glicirrizin laboratóriumi vizsgálatokban hatásosan gátolta a koronavírus szaporodását (Cinatl, Gerold).
Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy melyik a megfelelő termék számodra, keresd a "Császi András ajánlásával" feliratú termékeinket.