Aki gyakran böjtöl, az hosszabb, egészségesebb élettartamra számíthat!

Aki gyakran böjtöl, az hosszabb, egészségesebb élettartamra számíthat!

Hippokratész minden orvos atyja hitt a test öngyógyító képességében és ebben fontos eszköznek tekintette a böjtöt. Hasonlóképpen gondolkodott erről Paracelsus is. Az Ayurvéda a gyógyítás egyik alappillérének tekinti a böjtöt. A mentális, a szellemi tisztulás útját látják benne a mohamedán és a buddhista hitben egyaránt. A keresztények 40 napos böjttel, hitük elmélyítésével készülnek húsvét ünnepére, Jézus Krisztus halálára és feltámadására.

2022.04.07 07:00

Böjt idején nem veszünk magunkhoz szilárd ételt, ekkor szervezetünk egyik legnagyobb energiát igénylő folyamatát, az emésztést szakítjuk meg. Gyomor bélcsatornánk a hozzá kapcsolódó szerveinkkel (máj, hasnyálmirigy) együtt megpihen. Szervezetünkben felerősödnek a méregtelenítő folyamatok, kiürülnek a toxikus anyagok.

Mi történik a sejtek belsejében ekkor?

A szervezetben a raktározott energia felszabadul és megkezdődik a salakanyagok, toxikus vegyületek ürítése. A sejtek mélyén elkezdődik egy a selejtezéshez hasonlító mechanizmus, amelyet autofágiának hívnak. A sejtek elkezdik saját hibás, kórosan elváltozott sejtorganellumaikat, fehérjéiket felemészteni. A folyamat kutatásáért Yoshinori Ohsumi japán sejtbiológus 2016-ban Nobel díjat kapott.       

Milyen fontos változások következnek be testünkben a böjt hatására?

A sejtek érzékenyekké válnak az inzulinra, csökken az inzulinrezisztencia, normalizálódik a vércukor, a vérnyomás. Zsírraktáraink mobilizálódnak, a ketontestek szintje emelkedik, a mitokondriumok zsírt égetnek és ez testsúlycsökkenést eredményez. Csökken a gyulladás a szervezetben, beindul a sejtregeneráció, aktivizálódnak az őssejtek is, az egész szervezet megfiatalodik. Fokozódik a szellemi frissesség. A böjtöléskor megtisztul a béltraktusunk javul az energiaháztartásunk és az immunrendszerünk is új erőre kap.   A 12 - 24 órán át tartó böjt beindítja a sejtekben az autofágiát, amely nemcsak energiát szolgáltat, hanem segíti a sejtek megújulását, túlélését, lassítja az öregedést.

Hogyan térjünk vissza a szokásos étrendünkre?

A böjtöt nem törhetjük meg azonnal és tömhetjük tele a hasunkat mindenféle nehéz étellel, a húsvéti sonkával, töltött káposztával, rengeteg édességgel, s ki ne hagyjam a felsorolásból  házi pálinkával, borocskával. A vendégeskedés, a locsolkodás vidám perceit könnyen követheti hasfájás, epegörcs, hasmenés, felfúvódás, akár hasnyálmirigy gyulladás is. A böjtölést mindig könnyű ételek fokozatos bevezetésével vezessük át megszokott étrendünkre. A böjtölés jó alkalom az étrend változtatásra, ha ez szükséges.

 Az első napokban a lúgosító hatású ételek, burgonya, zöldségek, gabonák javasoltak. A nyers ételek nehezebben emészthetők, ezért érzékeny gyomrúak tartózkodjanak tőlük az első napokban. A gabonafélék közül a kölest, a hajdinát, a barna rizst, a zabot, a tönkölyt főzve érdemes fogyasztani. Ha valaki nem vegetáriánus, a negyedik naptól fogva ehet zöldséges rizst kevés sovány hússal, hallal. A folyadékbevitel legyen továbbra is bőséges.

Mivel lehet segíteni az emésztést?

Érdemes széles spektrumú készítményt választani, amelyben amiláz, lipáz és proteáz enzimek támogatják a hasnyálmirigy működését, a táplálékok lebontását.  Hisztaminintolerancia esetén DAO enzim pótlással, kvercetinnel csökkenthető az élelmiszerek allergizáló hatása. A máj működését máriatövismaggal segíthetjük.

A gyógygombák közül a süngomba, a shiitake és a gyapjas tintagomba természetes hatóanyagaikkal támogatják az egész emésztőrendszer működését.

Látogasson el a www.vitalitasbolt.hu honlapra és vásárolja meg most a Béky GastEnzy kapszulát, mely komplex összetételével kiválóan alkalmas a böjt utáni időszakban a hasnyálmirigy, máj- és epebetegségek, továbbá gyomor- és bélműködési zavarok esetén!

Összeállította: Dr. József Erika háziorvos és Császi András természetgyógyász

Tel: 06 30 927 7089